Recliners
-
Colleton 5210725 Rocker Recliner
(Recliners - Manual)Sporting traditional elements including a roll arm frame with nailhead trim, this recliner provides here-and-now relevance. Mix in this combination of comfort and affordable luxury for a look you’ll love for years to come.
$689.95
$1,179.95
Save $490.00
Ask an Expert- Documents
- Product specification
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Colleton |
| Motion Type | Manual |
| Style | Traditional |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Dark Brown |
| Material | Leather Match |
| Manufacturer Material |
• Body: 31% polyester and 69% PVC • Body: 100% leather |
| Features | Rocker |
| Additional Information |
• One-pull reclining motion • Corner-blocked frame with metal reinforced seat • Attached back and seat cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • 100% top grain leather covers inside areas such as the back, seat and arm cushions; skillfully matched faux leather covers the remaining areas • Due to its natural origin, real leather can show individual characteristics such as healed scars, growth marks, grain variation and shade variation • Natural variations make each hide unique and do not detract from the wearing qualities of leather • Pigmented corrected grain leather with slight embossing and a light contrast spray effect to add more depth • Arm height: 26" • Fully reclined length: 68" • Distance between recliner and wall: 12" • Footrest height: 21" |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 24 inch(es) / 60.96 cm |
| Seat Height | 21 inch(es) / 53.34 cm |
| Seat Depth | 21 inch(es) / 53.34 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 41 inch(es) / 104.14 cm |
| Height | 41 inch(es) / 104.14 cm |
| Depth | 43 inch(es) / 109.22 cm |
| Weight | 117.99 lb(s) / 53.52 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 44 inch(es) / 111.76 cm |
| Height | 35 inch(es) / 88.9 cm |
| Depth | 33 inch(es) / 83.82 cm |
| Weight | 123 lb(s) / 55.79 kg |
| Volume | 28.57 cu. ft. / 0.81 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 024052858037 |
-
Reliable comfort, reimagined. Suitable for a variety of spaces, this full sofa sleeper invites you to say + More
-
$1,969.95
Save $820.00
$1,149.95
Midnight-Madness 98104S13 2 pc Sectional with Chaise
(Sectionals - Stationary)Wrapped in luxuriously soft jumbo corduroy, this sectional with chaise takes cozy and inviting to a higher + More
-
$4,409.95
Save $1,840.00
$2,569.95
Knightington PCU1160015A Power Reclining Sofa with Audio Seating
(Sofas - Power Recline)Are you ready to immerse yourself in the ultimate home theater experience? Whether you’re streaming a series, + More
-
$1,789.95
Save $750.00
$1,039.95
Beckley Place PC9180218 Power Reclining Loveseat with Console and Adjustable Headrest
(Loveseats - Power Recline)Expansive and elegant, this power reclining loveseat with console makes a sizable style statement. Its large + More
-
This right-arm facing corner chaise is a gorgeous example of new traditional design. Its graceful profile and + More
-
Merging traditional motifs with a modern hue, this ottoman ties your transitional seating area together. Turn + More
-
The classic leather club chair—reimagined with today’s sensibilities in mind. Beautifully scaled, amply + More
-
$2,289.95
Save $960.00
$1,329.95
Trinell W446W8 4 pc Entertainment Center with Electric Fireplace
(Entertainment Centers)Entertain a rugged yet refined sense of style with this entertainment center. Its rustic finish and + More
